kasza jaglana

Kasza jaglana – zalety i właściwości

Kasza jaglana w kuchni

Kasza jaglana otrzymywana jest z prosa. Znana już wiele lat temu obecnie jest co raz częściej używana dzięki znakomitemu smakowi i wyjątkowym właściwościom. Jest ona produktem polecanym zwłaszcza na śniadanie, ponieważ jest sycąca i lekkostrawna. Kaszę można ugotować na mleku lub mleku z dodatkiem wody. Często również kasza jaglana znajduje zastosowanie w kuchni jako zamiennik makaronu, ryżu lub ziemniaków. Razem z owocami może stanowić pyszny deser. Drobno zmielona sprawdzi się jako mąka do niektórych wypieków. Kasza jaglana dobrze komponuje się z daniami słonymi, jak i słodkimi. 

Wartości odżywcze kaszy jaglanej

Kasz jaglana w swoim składzie zawiera niewiele błonnika – 3,2 g na 100 g- przez co jest lekkostrawna. Mimo iż zawiera mało tłuszczu, to ma wysoką wartość odżywczą. Podstawowy składnik tej kaszy stanowią węglowodany – 71,6 g na 100 g. Kasz jaglana może być w naszej diecie źródłem takich składników mineralnych jak: żelazo, cynk, fosfor, miedź czy mangan a także witaminy B1. Zawiera krzem, który pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Białko prosa dostarcza ważnych aminokwasów: leucyny, izoleucyny oraz metioniny. Kasz jaglana jest również źródłem węglowodanów, białka, magnezu i witaminy B2. 

Kasza jaglana- właściwości zdrowotne

Jako jedna z niewielu kasz ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu pełni ważną funkcję w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. Kasza jaglana jest polecana w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Zawiera lecytynę, która może obniżać poziom cholesterolu we krwi, ale też poprawić koncentrację i pamięć. Zostało potwierdzone badaniami działanie kaszy jaglanej obniżające poziom insuliny i glukozy we krwi. Proso wspiera pracę żołądka oraz jest moczopędne. Odświeża oddech dzięki hamowaniu rozwoju bakterii w jamie ustnej. Produkty otrzymywane w wyniku obróbki ziarna prosa są polecane osobom cierpiącym na cukrzycę, biegunki, wymioty czy niestrawność. Ma także właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, przez co jest uważana za dobre domowe lekarstwo na katar.

Kasza jaglana a gluten

Kasz jaglana nie uczula i jest lekkostrawna, gdyż nie zawiera glutenu. Może być dzięki temu stosowana w diecie bezglutenowej, która musi być przestrzegana w przypadku osób chorujących na celiakię, a także cierpiących na niedokrwistość. Osoby walczące z celiakią mogą bez obaw spożywać proso i jego produkty, ponieważ nie zawiera ono białek glutenowych. Białko prosa w większości składa się z gluteiny, podczas kiedy pozostałe zboża z prolaminy, będącej frakcją glutenu. Dlatego kasz jaglana oraz inne produkty powstałe z prosa mogą znaleźć się w diecie osób nietolerujących glutenu.